wtorek, 12 lutego 2013

Katyń w Trybunale | uwazamrze.pl

Katyń w Trybunale | uwazamrze.pl

Peryskop

Katyń w Trybunale

Ewa Tylus 10-02-2013, ostatnia aktualizacja 10-02-2013 15:00
Nie wskazano winnych zbrodni katyńskiej, a rosyjskie śledztwo w sprawie mordu umorzono.
Już 13 lutego skarga krewnych ofiar katyńskich przeciwko Rosji będzie miała swój finał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Może to oznaczać, że w końcu doczekamy się procesu z prawdziwego zdarzenia.
To już druga rozprawa katyńska w Trybunale. Tym razem nad sprawą pochyli się 17 sędziów. Skargę popiera sześć organizacji międzynarodowych, w tym Amnesty International. Jeśli teraz Trybunał uzna, że śledztwo Rosjan było niewłaściwie prowadzone, konieczne będzie ponowne jego wszczęcie. Mimo że wiele dokumentów w sprawie Katynia zostało przekazanych Polsce, kluczowe tomy akt są nadal tylko do dyspozycji Rosji. Miejsca zbrodni i szczątki ofiar również są w Rosji. – Współpraca z Rosją była, ale skończyła się, gdy Władimir Putin przejął kluczowe funkcje w państwie – mówi prof. Ireneusz C. Kamiński, główny pełnomocnik skarżących.
Choć mord na blisko 22 tys. polskich jeńców miał miejsce w 1940 r., to dopiero w kwietniu 2012 r. otrzymał kwalifikację prawną: zbrodnia wojenna. Nadał ją we wcześniejszym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który stwierdził, że winę za nią ponoszą władze sowieckie oraz że krewni ofiar, którzy domagali się od Rosji prawdy o pomordowanych bliskich, zostali nieludzko potraktowani przez rosyjski wymiar sprawiedliwości. To oni wnieśli sprawę do Trybunału, ale wyrok był dla nich tylko częściowo satysfakcjonujący. Uważają, że zbrodnia ta zasługuje na miano ludobójstwa i chcą, by Trybunał ocenił rzetelność śledztwa katyńskiego prowadzonego w Rosji w latach 1990–2004. Dlatego właśnie skarga 15 krewnych ofiar mordu trafiła do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał.
Rosyjskie śledztwo było prowadzone przez Główną Prokuraturę Wojskową Rosji. Zakończyło się umorzeniem. Zamykając to postępowanie, Rosja jako następca prawny ZSRR uchyliła się od odpowiedzialności. Uzasadnienie postanowienia o umorzeniu śledztwa utajniono. Nie wskazano nazwisk sprawców. Klauzula tajności ma – oficjalnie – chronić bezpieczeństwo dzisiejszej Rosji.
Uważam Rze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz